Ile trzeba zapłacić za pranie wykładziny?
Ile trzeba zapłacić za pranie wykładziny? Gruntownego sprzątania mieszkania czy też domu powinniśmy dokonywać przynajmniej dwa razy w roku. Wówczas należy prać wszelkie wykładziny, tapicerki oraz dywany. Jest to bardzo ważne nie tylko z uwagi na dbałość o estetykę, ale także ze względu na roztocza, alergeny czy też bakterie, które zalegają w materiałach. Czy samemu opłaca się prać wykładzinę? Może lepszym wyborem będzie wynajem firmy czyszczącej? Sprawdźmy ile to kosztuje.
Koszt prania dywanów
To, ile zapłacimy za wypranie naszych dywanów jest zależne od kilku czynników. Najważniejszymi jest ich wielkość, jak i także rodzaj wykładziny. Firmy profesjonalne piorące naliczają najczęściej opłaty od metra kwadratowego oczyszczonej powierzchni. Najtańsze jest pranie dywanów bawełnianych oraz akrylowych. Cena za tę usługę wynosi od 9,50 do 13 złotych za metr kwadratowy. Troszkę drożej zapłacimy za pranie dywanów kaszmirowych oraz wełnianych. Jest to przedział między 10 a 14 złotych za metr kwadratowy. Nieco wyższa cena wynika z tego, że do czyszczenia muszą zostać wykorzystane specjalne środki czyszczące, które są w pełni bezpieczne nawet dla najdelikatniejszych włókien. Najdroższe jest pranie dywanów w typie shaggy, a więc z długim włosiem. Za wyczyszczenie metra kwadratowego takiego dywanu musimy zapłacić między 17 a 20 złotych.
Pamiętajmy, że w nieco mniejszych miastach usług mogą być nieco tańsze. Wiele firm oferuje dodatkowe usługi dla właścicieli zwierząt, jak i także alergików. Mowa o usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, usuwaniu sierści oraz włosów, jak i także o dezynfekcji dywanu. Dywan możemy także zaimpregnować, aby móc go zabezpieczyć przez plamami oraz wilgocią. Taka usługa to koszt dodatkowy około pięciu złotych za metr kwadratowy.
Do kosztu pełnego czyszczenia musimy najczęściej także doliczyć dojazd pracowników firmy. Cena jest zależna od samej odległości. Niektóre firmy zmniejszają cenę zależnie od wysokości zamówienia. Możemy w wielu przypadkach liczyć na darmową usługę. To podoba nam się najbardziej. Jeśli nie chcemy płacić dodatkowo, a mamy możliwości, to możemy zdecydować się na samodzielne zawiezienie wykładziny do siedziby firmy czyszczącej.
Koszt prania wykładziny dywanowej
Musimy zaznaczyć, że cena przeciętna czyszczenia metra kwadratowego wykładziny dywanowej jest nieco niższa od kosztu prania dywanu. W przypadku akrylowych wykładzin musimy zapłacić około siedmiu złotych za metr kwadratowy, a w przypadku wykładzin wełnianych średni koszt to trzynaście złotych. Jednak musimy doliczyć do tego usługi dodatkowe. Musimy tutaj wymienić koszt dojazdu firmy sprzątającej do naszego domu. Jest to najczęściej kwota około dwudziestu, trzydziestu złotych. Gdy wykładzina jest dosyć spora, czy też jest ich kilka, to odbiór i dostarczenie wykładzin jest gratisowe. Bardzo często firmy mają ustalony koszt minimalny usługi, poniżej którego nie zapewniają dojazdów. W takim przypadku musimy pofatygować się samodzielnie do firmy piorącej. Od razu jednak mówimy, że firm takich jest naprawdę mało. W cenę mamy najczęściej wliczone odplamianie. Żadna firma nie da nam gwarancji, że utrwalony brud czy też liczne przebarwienia zejdą w całości. Firma nie jest w stanie tego przewidzieć.
Firmy czyszczące wykorzystują przeróżne odplamiacze, które niszą nawet zabrudzenia z kawy, wina, mazaków, tuszu, smoły czy też olejów. Zanim rozpocznie się wywabianie, to sprawdzają czy dany specyfik nie odbarwi czy też nie zniszczy danej tkaniny. Bardzo podobnie jak w przypadku dywanów, przy samych wykładzinach także możemy zdecydować się na usuwanie sierści, pełną dezynfekcję oraz pozbycie się brzydkich zapachów. Dosyć często wybieraną usługą jest także impregnacja. Jeśli zależy nam na czasie, to możemy dopłacić za ekspresową usługę. W takich przypadkach do ceny końcowej czyszczenia dolicza się pięćdziesiąt procent kosztu całości. Warto wziąć to pod uwagę jeśli miewamy problem z planowaniem porządków wiosennych i robimy je zwykle na ostatnią chwilę.
Czy samemu opłaca się prać wykładziny oraz dywany?
Profesjonalne czyszczenie wykładzin oraz dywanów może sporo kosztować. Jednak jest to taki wydatek, który ponosimy raz czy też maksymalnie dwa razy w roju. Warto raz na dobrze zapomnieć o szorowaniu dywanów na kolanach i uzyskać tym samym parę godzin na zabawę z dziećmi, wyjście ze znajomymi czy też relaks przed telewizorem. Pamiętajmy poza tym, że w warunkach domowych przy pomocy płynu do prania dywanów oraz gąbki nie będziemy mogli pozbyć się alergenów czy też w pełni zdezynfekować wykładziny. Jeśli już robimy naprawdę generalne porządki, to zróbmy to profesjonalnie. Wezwijmy profesjonalistów i miejmy to już z głowy. Tym bardziej, że zakup odkurzacza z funkcją odświeżania wykładzin oraz prania, to niemały wydatek. W dalszym ciągu jednak nie mamy gwarancji, że uda się pozbyć wszystkich plam. Na pewno specjaliści zrobią to lepiej i będziemy bardziej zadowoleni z efektów. Co więcej nie będziemy w ogóle wykończeni. To się nazywa wygoda i komfort. Takie porządki możemy robić codziennie.