Skup aut jako dobre rozwiązanie nie tylko dla uszkodzonych samochodów.

skup aut od ręki

  Często wystarczy tylko chwila nieuwagi i samochód rozbity – nie nadający się do dalszej jazdy. Zdarza się wtedy, iż trzeba podjąć decyzję czy naprawiać samochód czy sprzedać do skupu aut. Jednak czy w skupie samochodów można uzyskać zadowalającą cenę za rozbite auto? Czy skup pojazdów jest na pewno dobrym rozwiązaniem powypadkowym?

 

Co wpływa na wartość sprzedawanego samochodu do skupu aut?

              skup aut od rękiKażda firma złomująca samochody posiada swój własny sposób wyceny. Niektóre firmy podczas wyceny biorą tylko pod uwagę masę własną pojazdu (pozycja pod literą G w dowodzie rejestracyjnym) bez uwzględniania ich stanu technicznego. Natomiast inne skupy pojazdów obniżają procentowo cenę rynkową za uszkodzenia, które są w samochodzie. Poniektóre złomy współpracują z eksporterami silników czy skrzyń biegów- cenę pojazdu może podwyższyć konkretny model silnika. Dodatkiem działającym korzystnie na podniesienie ceny za samochód są alufelgi czy opony w bardzo dobrym stanie.

              Samochód niesprawny z uszkodzonym silnikiem można również sprzedać do skupu aut. W przypadku starszych modeli samochodów uszkodzony silnik w żaden sposób nie wpływa negatywnie na cenę skupu- silniki starych samochodów przeznaczone są głównie do demontażu. Natomiast jeśli chodzi o nowsze samochody to sytuacja ma się na odwrót- często cena jest obniżana z powodu uszkodzenia silnika.  Zdarza się, iż skup aut proponuje wyższą cenę za pojazd jeśli dotrze do złomu o “własnych siłach”. Jednak jest to coraz rzadsza praktyka. Obecnie najczęściej oferuje się bezpłatny dojazd lawetą po złomowany samochód- niezależnie od jego stanu technicznego.

 

Dokumenty niezbędne do skupu aut.

               Każda osoba, która chce sprzedać samochód do skupu aut musi posiadać dokumenty poświadczające o własności sprzedawanego samochodu. Skup aut wydaje zaświadczenie o kasacji z którym właściciel musi udać się do właściwego wydziału komunikacyjnego.  Dokumentem niezbędnym w sprzedaży pojazdu do skupu złomu jest dowód rejestracyjny bądź notatka policyjna (w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego). W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego potrzebne jest ksero potwierdzone przez właściwy Wydział Komunikacyjny. 

                W przypadku gdy właściciel nie przerejestrował na siebie samochodu po zakupie wówczas potrzebny jest oryginał umowy kupna- sprzedaży auta. Zdarzają się sytuacje, iż samochód nie został przerejestrowany również przez poprzednich właścicieli wtedy należy przedłożyć wszystkie umowy kupna- sprzedaży, które będą potwierdzeniem ciągu własności samochodu od właściciela wpisanego w dowodzie rejestracyjnym, aż do obecnego właściciela samochodu.  W sytuacji, gdy właścicielem pojazdu jest osoba zmarła należy najpierw przeprowadzić postępowanie spadkowe, aby określić nowego właściciela bądź właścicieli. Dokument sprawy spadkowej należy okazać w skupie samochodów, aby móc dokonać złomowania. Jeśli karta pojazdu została wydana należy ją przedstawić w skupie aut. W przypadku jeśli karta pojazdu została zagubiona należy zgłosić ten fakt pracownikowi skupu, aby mógł odnotować brak karty pojazdu na zaświadczeniu do Wydziału Komunikacji.  Nie jest możliwe złomowanie pojazdu jeśli jeden z współwłaścicieli nie wyraża zgody na zaświadczeniu o złomowaniu pojazdów. Dopuszczalne jest pisemne upoważnienie drugiego współwłaściciela do sprzedaży pojazdu i wtedy wystarczy jeden podpis na umowie ze skupem samochodów. Jeżeli samochód nie posiada tablic rejestracyjnych bo zostały one zagubione, skradzione lub mocno uszkodzone np: w wyniku pożaru czy wypadku to można sprzedać taki samochód do skupu aut. Jednak w zaświadczeniu wydawanym do Wydziału Komunikacji w miejscu tablic zostanie wpisane 0 co właściciel samochodu poświadcza własnym podpisem. 

 

Cena na skupie samochodów

                Cena samochodu na skupie pojazdów jest zależna od wielu czynników, które są brane pod uwagę podczas wyceny. Samochody często wyceniane są m.in. na podstawie obecnej ceny złomu czy metali nieżelaznych. Cena kupowanego samochodu może różnić się w zależności od firmy skupującej pojazdy. Najczęściej sama wycena pojazdu przez skup samochodów jest bezpłatna, dlatego najlepiej jest skontaktować się z kilkoma skupami aut, aby wybrać najlepszą ofertę.  Marka, model oraz rocznik te czynniki mają duży wpływ na cenę samochodu na skupie pojazdów. Często zdarza się, iż skup samochodów to nie tylko miejsce ich złomowania, ale również sprzedaż używanych części samochodowych. Naturalnie cena używanych części jest zależna od marki, modelu oraz rocznika samochodu- dlatego przy złomowaniu samochodów często jest ważna ilość części nadających się do sprzedaży. Do skupu samochodów można sprzedawać także niekompletne auta. Jednak osoba, która sprzedaje niekompletny samochód musi być świadoma opłaty za każdy kg brakującej masy pojazdu. Opłata ta nie może jednak przekraczać 10 zł za każdy brakujący kg auta. Jednak skup aut może, ale nie musi pobierać opłaty za niekompletny samochód.  Osoba, która sprzedaje samochód do skupu pojazdów otrzymuje nie tylko szybką wycenę swojego auta, gotówkę “od ręki”, ale również odbiór pojazdu lawetą auto- pomocy. Naturalnie każdy legalny skup samochodów wydaje także zaświadczenie o złomowaniu pojazdu, które jest niezbędne nie tylko do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, ale również do wypowiedzenia umowy OC.